A székrekedés oka sok minden lehet, mielőtt szakember segítségét kérnénk, mi magunk is tehetünk állapotunk javításáért. Ezeket egyidejűleg kell alkalmazni a siker érdekében.
Elegendő folyadék fogyasztása
Az a jó, ha a folyadék elsősorban tiszta víz, mert ez segíti leginkább sejtjeink anyagcseréjét, tisztulását. Ez az alapja szervezetünk általános jó működésének. Nagyon hasznosak a meleg levesek is, ezek serkentik az emésztési folyamatokat. Hőfokuk, ásványianyag és nyomelem tartalmuk segítik, hogy megszabaduljunk a székrekedés problémájától. Zöldségleveket és hígított, frissen facsart gyümölcsleveket is jó, ha iszunk. Lehetőleg ebből álljon az optimális folyadékmennyiség, ami egy 60 kilós embernél kb. 2,5 l naponta, ha átlagos terhelésű életet él, hidegben kevesebb, melegben több is lehet.
Rostban gazdag, elegendő mennyiségű táplálék
A bél perisztaltikus mozgását segíti, ha elegendő súlyú, mennyiségű, rostban gazdag ételt fogyasztunk. Ilyenek a zöld leveles zöldségek, káposztafélék, uborka, útifűmaghéj, zabpehely, cékla, zeller, hüvelyesek, sárgadinnye, szőlő, körte, szilva, …
Epe és máj működését támogató ételek, olajok, fűszerek és teák fogyasztása
Zöld leveles zöldségek, káposztafélék, brokkoli, karfiol, articsóka, lenmag, algák, fokhagyma, citrusfélék, cékla, avokádó, kurkuma, naponta 1 csésze feketekávé, olívaolaj és bogyó, feketeköménymag olaj, máriatövismag olaj, bogyós gyümölcsök, tea articsókából, gyermekláncfűből, katángkóróból, ezerjófűből.
Lúgosítás
Egy – egy étkezésen belül is törekedni kell a savasító és lúgosító ételek megfelelő arányára, a lúgosítókból legyen több. Nagyon ritka, hogy valakinél túlzott lúgosság legyen, ilyen, a kizárólag növényi táplálékon élőknél fordul leginkább elő. Székrekedés gyakran az elsavasodottság miatt alakul ki. Lúgosító ételek pl. az bazsalikom, spenót, articsóka, rebarbara, rukkola, mángold, cékla, avokádó, gránátalma, zöldbab, mungó bab, fehér bab, vörös bab, borsó, spárga, uborka, cukkini, padlizsán, sütőtök, tökmag, főzőtök, káposztafélék, cikória, vöröshagyma, fokhagyma, póréhagyma, torma, lencse, köles, hajdina, quinoa, chia mag, zeller, koriander, kömény, gyömbér, kakukkfű, szezámmag, …
Bélflóra rendbetételével a székrekedés ellen
Élőflórás joghurt, kefir, aludttej fogyasztásával tápláljuk a számunkra jó baktériumokat. A túlzott fehérje bevitelt vissza kell fogni. Bélflóránkat javíthatjuk gyermekláncfű, katángkóró gyökér, nagybojtorján teák ivásával is. Bélflóránk összetétele meghatározó jelentőségű életfolyamataink működésében.
Stressz csökkentése
Rendezzük problémás élethelyzeteinket, amennyire tudjuk. Építsünk be napirendünkbe töltődést, pihenést, kikapcsolódást.
Mozgás
A mozgás legyen annyira intenzív, ami még nem jelent terhet a szervezet számára, fontos a (lehetőleg napi) rendszeresség. Ez mozgásba hozza testi folyamatokat, csökkenti a feszültséget.
Méregtelenítés szorulás esetében is kulcsfontosságú
A különböző, szakember nélkül megvalósítható méregtelenítési lehetőségekről itt írtam részletesen. A méregtelenítés szükségességéről itt találsz egy bejegyzést.
Ha mindezek ellenére sem rendeződik a probléma, akkor jó, ha segítséget kérsz az okok kiderítésére és kezelésére, mert szervezetünk így elszennyeződik, ami betegségek kialakulásának kiinduló pontja lehet.
A székrekedés háttérében állhat valamelyik szervünk elégtelen működése, múltbéli feldolgozatlan problémák, életfolyamatok áramlásának akadályoztatottsága, izomfeszülések, stb.
Vélemény, hozzászólás?