Az ősz hirtelen tört ránk a forróság után. Hűvös, nyirkos, esős napok. Fáradékonyabbak vagyunk, sokan küzdenek emésztőrendszeri és légúti problémákkal. Hogyan tudjuk megőrizni egészségünket, megelőzni a megbetegedéseket?
Hogyan őrizzük meg egészségünket?
A hirtelen váltásnál jól jön szervezetünknek egy kis extra törődés.
Ebben az időszakban a tüdőnk támogatása kiemelt fontosságú. Ahogy a fák levelei elszáradnak, szervezetünkben is hasonló folyamatok zajlanak: tüdőnk, nyálkahártyáink hajlamosabbak a kiszáradásra és emiatt védtelenebbek.
Folyadékfogyasztás – hogyan és mit?
Figyeljünk oda, hogy elég folyadékot vigyünk be. Jó, ha több meleg levest és a meleg teát fogyasztunk. Köptető, hurutoldó hatásúak a hársfavirág, a szöszös ökörfarkkóró, a mezei kakukkfű, a keskeny és széles levelű útifüvek, … Az ételek közül a torma is segít ilyenkor.
Meghűléskor érdemes kankalin virágból, vagy gyökérből készített teát inni. A gyömbér egy csodaszer az egészségmegőrzésben, de magas vérnyomással, illetve vérzékenységgel élők, vérhígítót szedők ne, vagy csak igen kis mennyiségben, teakeverékben fogyasszák.
Elő a diffúzorokkal!
Illóolajok közül a borsmentát (7 év alatti gyermek közelében ne!), levendulát, eukaliptuszt, erdei fenyőt … érdemes párologtatni.
Ételeink őrizzék egészségünket!
Szezonális ételek főzésével is segíthetjük szervezetünket, hogy képes legyen zökkenőmentesen venni az akadályokat.
Az alma és a körte pl. kompótként elkészítve meleg folyadékot is ad és a tüdőt is nedvesíti. A mandula nedvesíti és tisztítja is, együnk (aki nem allergiás rá) minden nap pár szemet. A karfiol, a gombafélék, a joghurt (kis mennyiségben) és hidegen sajtolt olajok is nedvesítik a tüdőt. Tisztulását segítik a már említett mandula és a hagymafélék és retekfélék is. A padlizsán, spenót, kínai kel, szárzeller, édesburgonya, sütőtök is segítik szervezetünk harmóniájának megőrzését.
Kicsit csökkentsük a nyers és csípős ételek arányát.
Ha ezeket tudatosan beiktatjuk étkezésünkbe, kis energiával nagyon sokat tettünk magunkért.
Mit tehetünk még?
Különösen figyelnünk kell a réteges és elég meleg öltözködésre, különösen a nyak és a derék védelmére.
Az elegendő alvás egészségünk alappillére. Általában 7 óra jó minőségű alvásra szüksége van egy felnőtt embernek. A Hagyományos Kínai Orvoslás szerint ősszel a korai fekvés és a korai kelés segíti az egyensúly megőrzését.
Éljünk lendületes, tartalmas életet, de a pihenjünk is, az „édes semmit tevés” nem lustaság. Használjuk ki a napsütéses napokat a szabadban való könnyű mozgásra. Tudatosan keressük azokat a pozitív tapasztalatokat, amiket az ősz kínál, hogy életünk szép szakasza legyen ez is.
Vélemény, hozzászólás?