Téli egészségvédelem sarokköve
A Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) szerint télen veséink egészségére, melegen tartására kell különösen figyelnünk, ez a téli egészségmegőrzés egyik sarokköve. Melegen kell tartani még a vesékkel energetikai kapcsolatban lévő térdeket, derekat, a boka és talp területét. Sállal védjük a nyakat.
Egészségvédő táplálkozás
Belülről melegítenek a tartalmas, hosszan főtt levesek, meleg kásák, raguk. Étkezésünk alapját a gumós és gyökérzöldségek adják, valamint a tök- és káposztafélék. A húsok közül a halak, marha, bárány, vadhúsok, tyúk és csirke különösen jót tesznek. Melegítő hatású a zab, zabpehely. A HKO szerint a fekete színű ételek táplálják, erősítik a vesét: mák, chia mag, fekete szezám, fekete rizs, fekete lencse, fekete bab, fekete retek, … A tél fűszerei a gyömbér, fahéj, kardamom, fekete bors, …
Pihenés, töltődés télen
A HKO télen korai fekvést és késői kelést javasol, aki tudja, tegye meg. Az évszak mindenképpen a visszahúzódás, a nyugalom, a befelé fordulás ideje – lehetőségeinkhez mérten törekedjünk erre. Mozogjunk a szabad levegőn, ilyenkor inkább a kíméletesebb mozgásformák szolgálják az egészségünket.
Köhögés, nátha
Télen gyakoriak a megfázások. Nagyon fontos az elegendő folyadék fogyasztása.
Hurutos köhögéskor jó hatású tea, teakeverék készíthető kakukkfűből, hársfa virágos ágvégből, fekete bodzából, ökörfarkkóróból, pettyegetett tüdőfűből, eukaliptuszból, kankalin virágból, pemetefűből. Egyedi teaként is ihatjuk és készíthetünk keveréket ezekből, de 4-5 félénél többet ne használjunk egyszerre. Ételeinkkel is lazíthatjuk, kivezethetjük a hurutot. Használjuk tudatosan erre a célra a következőket: majoranna, oregano, ánizs, fahéj, édesköménymag, fokhagyma, citrom, gyömbér, torma, méz + feketeretek, vöröshagyma.
Száraz köhögéskor az ingert csökkenthetjük nedvesítő, bevonó hatású gyógynövényekkel: fehér akácvirág, fehér mályva, ánizs, fekete bodzavirág, édesgyökér, hibiszkusz, szederlevél, …
Ha sertészsírral bedörzsöljük a mellkast, segít köhögésnél. Sós vízzel jó gargalizálni, inhalálni.
Fertőtleníthetjük a környezetünket, párologtathatunk illóolajokat: narancs, citrom, bazsalikom, ánizs, eukaliptusz.
Vesék védelme, támogatása
A téli hideg leginkább a veséket és a húgyhólyagot támadja. A HKO szerint a vesék az életenergia tárolói, szabályozzák a test folyadékháztartását és az energiatermelést. Energiájától függ az akaraterőnk, motiváltságunk. A hideg időjárás lelassíthatja ezek működését, ami fáradtsághoz, immunrendszeri gyengeséghez és húgyúti betegségekhez vezethet. A megelőzés érdekében fontos a testünk melegen tartása, ahogy az első részben leírtam.
Vesetisztító, gyulladáscsökkentő teát készíthetünk csalánlevélből (segíti a vizelet kiválasztást, ásványi anyagokban gazdag), a kanadai aranyvesszőből (solidago) (veseműködést támogató, gyulladáscsökkentő), a mezei zsurlóból (vizelethajtó, vesetisztító, húgyúti gyulladást enyhítő hatású, vesegyulladáskor tilos), vörösáfonya (gyulladáscsökkentő). Lefekvés előtt nyugtató, kiegyensúlyozó hatású, hőháztartást helyreállító, ha ezekből gyógynövényekből, só hozzáadásával ülő- vagy lábfürdőt veszünk.
Melengető hatású, energetizáló a hát- és derékmasszázs, dörzsölés.
Veséket támogató ételek a fekete színűek (fekete lencse, fekete rizs, mák, chia mag, fekete bab, …), a tenger gyümölcsei, a halak.
Ha télen meg tudjuk óvni veséink egészségét, energiáját, a tavaszi fáradtságtól sem kell majd szenvednünk.
Vélemény, hozzászólás?