Alig várjuk, hogy a téli, hideg, rövid nappalokat végre felváltsa a napsütéses, finoman melengető tavasz, ami az új kezdet, a megújulás ígéretével. Várjuk, hogy energikusan, lendülettel tegyük a dolgunkat, járjuk a természetet, ehelyett tavaszi fáradtsággal küzdünk.
Tavaszi fáradtság tünetei
Sokak számára mégsem a várva várt felüdülést hozza el, hanem inkább egy kihívásokkal terhelt időszakot. Ilyenkor szokott eluralkodni a bágyadtság, levertség, a mindennapokat nehezítő energiahiány. Immunrendszerünk is legyengül, gyakoriak a fertőzéses megbetegedések, sokan náthásak, lázasak, köhögnek.
Ízületi fájdalmak gyötrik nem csak az idősebbeket, de a fiatalok közül is nagyon sokakat.
Hiába fáradt az ember, este az elalvás, vagy éppen az éjszaka végig alvása még sem megy és kezdődik egy negatív spirál, amiből nehéz kikeveredni.
Miért viseljük ilyen nehezen a tavasz első heteit?
A télből a tavaszba való átlépéskor, olyan jelentős energetikai váltás történik, mint semmikor máskor az évkörben. A Hagyományos Kínai Orvoslás szerint mindenhol, a természetben, a testünkben 5 féle energia van jelen, mindegyik kapcsolódik valamelyik évszakhoz. A tél csendes befelé fordulását követően, a tavasz ezzel teljesen ellentétes, életre keltő energiája sokszor megterheli még az erősebb szervezeteket is. Ilyenkor jelentkezik a kimerültség érzése.
Milyen folyamatok zajlanak?
Az életünk szerves részét képező cirkadián ritmusunknak, ami biológiai folyamatainkat szabályozza, összhangban kell lennie a környezeti változásokkal. A kimerültség érzete hormonjaink szintjének évszakváltozás okozta ingadozása miatt van. Ha képesek vagyunk alkalmazkodni a természet változásaihoz, akkor képesek leszünk megőrizni energiánkat és optimizmusunkat. Ha ehhez alkalmazkodnak a szerveink is, akkor könnyedén megbirkózunk az életkihívásaival, élni tudunk a kínálkozó lehetőségekkel. De ha nem vagyunk képesek együtt mozdulni a természettel, felborul az a kényes egyensúly. Ebben az esetben jellemző tünetek az étvágytalanság, a hányinger, a fejfájás, az ingerlékenység, a kimerültség, az ízületi fájdalmak, az alvásproblémák.
Mit tehetsz az erőtlenség ellen? Természetes megoldások:
A tavasz nem csak kihívásokat, hanem megoldásokat is kínál. Az első és legfontosabb, tartsd tiszteletben tested, lelked jelzéseit. Ha fáradtnak érzed magad, ne erőltesd túl, ne terheld túl. Fokozatosan legyél egyre többet a szabadban, sétálj, fuss, kertészkedj. Ilyenkor jótékony hatásúak a saját magunk nevelt csírák és az ehető vadnövények is, mint például a medvehagyma. Sok féle gyógyteával is megtámogathatod szervezetedet, amik segítenek a hiányzó ásványianyagok, nyomelemek visszapótlásában, az új viszonyokhoz való alkalmazkodásban, a méregtelenítésben:
Csalán: csillapítja az ízületi fájdalmat, gyulladáscsökkentő, segíti a méregtelenítő folyamatokat (várandósoknak, szoptató kismamáknak, 12 év alatti gyermekeknek nem ajánlott)
Diólevél: Javítja a vérkeringést, segít a szellemi frissesség megőrzésében (várandósoknak, szoptató kismamáknak, 12 év alatti gyermekeknek nem ajánlott)
Csipkebogyó: C-vitaminban gazdag, erősíti az immunrendszert. (1 év alatti gyermekeknek nem ajánlott)
Erdei málna: Antioxidánsokban gazdag, támogatja a szervezet védekező képességét, gyógyír ízületi problémákra, antioxidáns és baktériumölő tartalmú, lázcsillapító (szoptató kismamáknak, 12 év alatti gyermekeknek nem ajánlott)
Zöldtea: Természetes energiaforrás, javítja a koncentrációt
Macskagyökér: Nyugtat és segít az alvászavarok kezelésében (várandósoknak, szoptató kismamáknak, 12 év alatti gyermekeknek nem ajánlott)
Orbáncfű: Enyhíti a depressziós tüneteket és javítja a hangulatot
Citromfű: Stresszoldó hatású, segíti a pihentető alvást, vírusölő, antibakteriális hatású (nagyon érzékenyek bőrét fényérzékennyé teheti)
Kakukkfű: Erősíti az immunrendszert, segít a légúti betegségek leküzdésében, köptető, fertőtlenítő hatású (várandósoknak, szoptató kismamáknak, 2 év alatti gyermekeknek nem ajánlott)
Mit tehetsz, ha ezek sem segítenek?
Ha nem elegendő ennyi támogatás, továbbra is szenvedsz a tavaszi kimerültségtől, akkor érdemes kideríteni mi áll a háttérben, hol van egyensúlytalanság, hiány vagy éppen többlet energia a testedben, melyik szerveid működését kell megtámogatni. Egy állapotfelmérést követően összeállíthatóak olyan teakeverékek, kezelési tervek, amik pont azt erősítik, amit kell és azt csökkentik, amit kell, ami Neked a legjobb. Jelentkezz be állapotfelmérésre, derítsük ki mire van szükséged. Készen állsz arra, hogy felfedezd, milyen lépésekkel érheted el a tavaszi megújulást? Jelentkezz be állapotfelmérésre és együtt megtaláljuk a számodra legmegfelelőbb megoldásokat. A tavasz ne csak a természet, hanem a Te újjászületésed is legyen!
Vélemény, hozzászólás?